Szwecja może pochwalić się najwyższym procentem aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami – aż 66,9%, w Unii Europejskiej średnia to 47,3%, a Polska niestety znacząco odstaje od tych wyników ze średnią 27,7%. Czym jest to spowodowane?
Czy IT w Polsce jest otwarte dla osób z niepełnosprawnością?
W Polsce, w przeciwieństwie do starych krajów Europy znacznie trudniej o wsparcie takie jak opieka pielęgniarska lub pomoc w dotarciu do pracy. OzN najczęściej studiują pedagogikę, psychologię, bardzo często nie są w stanie ukończyć studiów technicznych, a dodatkową przeszkodą jest niska kwota dofinansowania, która wynosi zaledwie 4 tysiące zł za semestr. Osoby te nie mogą zarobić więcej niż 70% przeciętnego wynagrodzenia, w innym wypadku zostanie im odebrane prawo do renty, której wznowienie wiąże się z szeregiem formalności – z tego powodu nie są one chętne do częstej zmiany pracy. Kluczowa natomiast wydaje się ich mentalność, niskie poczucie wartości pielęgnowane od najmłodszych lat przez rodzinę i otoczenie uniemożliwia im podjęcie ryzyka i odbiera chęci do działania. Aby zacząć pracę w branży IT potrzebne jest samozaparcie i cierpliwość, które pozwolą nieustannie podnosić swoje kompetencje.
Czy możliwa jest aktywizacja pracowników z niepełnosprawnością w branży IT?
Obecnie branża IT należy do najlepiej rozwijających się rynków pracownika w UE, to nie tylko informatycy, programiści, ale również szereg osób z branż pochodnych. Poszukiwani są nie tylko pracownicy ze zdolnościami “technicznymi”, nie do wszystkiego te konkretne umiejętności są potrzebne – oznacza to, że ta bariera jest coraz mniejsza. Nieustannie rozwijająca się technologia dostarcza udogodnień, które zapewniają wsparcie i pomoc OzN również w życiu zawodowym – jest to korzyść obopólna, ponieważ ich jakość życia się polepsza, a producenci poszerzają swój rynek konsumenta. Należy podkreślić, że praca w branży IT może być wykonywana w trybie zdalnym i na ogół wiąże się z dużą elastycznością, co jest istotne dla wielu osób z niepełnosprawnością.
TEAM PLAYER
Bardzo wielu pracodawców wyraża chęci zatrudnienia osób z niepełnosprawnością, uważa się, że osoby te najczęściej wprowadzają pozytywną atmosferę do zespołu, a dodatkowo są doskonałymi team playerami. Powyższa analiza pokazuje, że jedynym realnym problemem jest wysoki próg wejścia w tę branżę, ponieważ podstawowa wiedza i pewne umiejętności są niezbędne na starcie. By to było możliwe potrzeba zmiany systemu, stworzenia większej ilości miejsc pracy dla OzN. Programy stażowe skierowane tylko do takich osób byłyby krokiem naprzód w kierunku ich przyszłości w branży IT.