Czym zajmuje się software developer?

Branża IT dzięki ciągłemu rozwojowi stale oferuje ciekawe miejsca pracy i tworzy nowe stanowiska. Dzięki ogromnej ilości projektów, które branża ta realizuje, ciągle rośnie popyt na wzrost kadry pracowniczej. Jednym z takich stanowisk pracy jest software developer.

Inżynier oprogramowania

Inne nazwy dla tego stanowiska pracy to software engineer, a w polskim tłumaczeniu najczęściej występuje jako inżynier oprogramowania, czy po prostu programista. Określenie i nazwanie stanowiska bardzo często zależy od osoby, która tworzy ogłoszenie, bowiem dla niektórych z nas są to tożsame nazewnictwa jednego zawodu, a dla innych, trzy różne, które określają kompetencje przynależne do danego stanowiska. Skupiając się jednak na software developerze, można określić to stanowisko, jako stworzone dla osoby, która programuje i dodatkowo powstały kod rozwija, a ponadto tworzy do niego odpowiednie funkcje i rozwiązania, tak aby maksymalnie usprawnić jego działanie. Ponadto tworzy dokumentację dla projektu, a niekiedy i go testuje i wdraża. Tak więc, można powiedzieć, że jest to programista z dużym doświadczeniem, wówczas może on starać się o kierowanie zespołem lub poszerzać zakres swoich obowiązków, co pozwoli mu na poznawanie nowych rozwiązań i technologii. 

Jak zostać software developerem?

Stopnie doświadczenia określa się jako junior, mid i senior software developer. 

Może nim być osoba po studiach informatycznych, kursach programowania i szkoleniach z tego zakresu, lecz oprócz wiedzy teoretycznej musi również umieć wykorzystać ją w praktyce. Praca, którą wykonuje odbywa się z polecenia przełożonych lub jest realizacją zlecenia zewnętrznego klienta i stworzenia oczekiwanego przez niego produktu. Pracę software developera można wykonywać zarówno stacjonarnie w miejscu zatrudnienia, jak i zdalnie w domu. Na tym stanowisku można zarobić powyżej 10 tys. zł brutto.

Szukając pracy na stanowisku software developer, najlepiej jest dopytać podczas rekrutacji konkretny zakres obowiązków. Firmy bowiem różnie precyzują opis tego zawodu i w zależności od miejsca pracy zakres pracy może być inny. Niezależnie jednak od miejsca zatrudnienia, software developer może być spokojny o wynagrodzenie, gdyż jest to jeden z bardziej opłacalnych zawodów w branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *