Project Manager w IT- czym się zajmuje?

PM to osoba odpowiedzialna za projekt, nadzoruje i kontroluje jego przebieg, odpowiada za kompleksowe zarządzanie na każdym jego etapie. Rozdziela obowiązki w zespole, wspiera w rozwiązywaniu konfliktów, dba o zasoby oraz raportuje do wyższych instancji w organizacji. Project Manager musi posiadać wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin, a przede wszystkim elastyczne podejście – trzeba być gotowym na niespodziewane!

Projekt IT przebiega według schematu

Pierwszy krok to inicjacja, czyli stworzenie planu działania – “Karty Projektu”, potem planowanie, realizacja – tutaj wchodzą programiści, rozbijają zadanie na mniejsze taski i biorą się do pracy. Nadchodzi czas na monitorowanie i kontrolę projektu, co stanowi najbardziej wyczerpujący etap. Wymaga on stałej uwagi kierownika – trzeba pilnować harmonogramu, nadzorować budżet, aktualizować plan i założenia, a jednocześnie pamiętać o ustalonym celu końcowym i dbaniu o zespół. Zakończenie projektu to czas na wnioski, podsumowanie zdobytego doświadczenia. 

Dróg prowadzących do kariery Project Managera jest wiele

Jeśli planujesz karierę jako PM warto jak najwcześniej angażować się w różnego rodzaju projekty, takie możliwości oferują np. organizacje studenckie. Jeśli już pracujesz, na pewno miałeś styczność z elementami projektu: harmonogram, cele, zespół, budżet. Atutem mogą okazać się studia z zarządzania, natomiast niektórzy stawiają na specjalistyczne kursy lub zdobywają certyfikaty oferowane przez PMI czy IPMA. Warto wcześniej poznać narzędzie oraz metodologie, które ułatwiają pracę, np.: Prince, Scrum, Agile, Jira itd. W firmach IT dodatkowo wymagana będzie znajomość cyklu wytwarzania oprogramowania. 

Project Manager – poszukaj go w sobie

Praca przy projektach będzie idealna dla osób, które lubią pracować w cyklach, widzieć efekty, stawiać sobie cele i konsekwentnie je realizować. Taka praca to przede wszystkim kontakt z ludźmi, co daje możliwość poznania wielu ciekawych osób z różnych organizacji, a także z różnych branż, a także najlepszy sposób na poznanie produktu z perspektywy użytkownika (praca z klientem) oraz zrozumienie jego potrzeb. Każdy projekt to potrzeba uczenia się nowych rzeczy, a zdobyta wiedza i doświadczenie mogą przydać się w każdych okolicznościach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *